Државните административци ќе добијат линеарно покачување на платата од над 2000 денари

341

Од март годинава минималната плата би требало да биде околу 20.500 денари и поради тоа сите вработени во државната администрација ќе добијат линеарно покачување на платата од над 2.000 денари, кажа министерот за економија Крешник Бектеши. Тој додаде дека средствата за ова покачување се обезбедени во буџетот за 2023 година.

„Ние воведовме законско решение во делот на утврдување на минималната плата. Не со административна одлука на одредена плата или на некое министерство. Методологијата е целосно усогласена со синдикатите и институциите каде согласно сите податоци од претходната година, минималната плата во март би требало да биде околу 20.500 денари и во јавниот и приватниот сектор и тие средства се предвидени во сите институции во буџетот за 2023 година. За да има еднаквост, треба за 2.000 денари линеарно да се покачат и платите во државната администрација“, кажа Бектеши, одговарајќи на новинарско прашање на прес-конференцијата за владините мерки за поддршка на граѓаните.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.