До март 2022 година, ќе биде готова социјалната зграда во Гевгелија со 52 стана, најави Бочварски

3136

Социјалната зграда со 52 стана што се гради во Гевгелија се очекува да биде завршена и пред рокот – март 2022 година, информира министерот за транспорт и врски Благој Бочварски при денешниот увид на градежните работи.

Тој потенцираше дека станува збор за инвестиција во износ од 80 милиони денари и оти работите се одвиваат со одлична динамика.

За ваков тип проекти, како што рече, Министерството за транспорт има предвидено преку 130 милиони денари. Очекува да ги реализираат сите во текот на оваа буџетска година.

-Посакувам ваквите објекти да бидат навистина корисни за граѓаните. Знам дека ќе решиме многу прашања на наши семејства, на наши сограѓани на коишто им е потребно ваква поддршка и сместување и заради тоа реализираме голем дел на станбени единици. Во моментов некаде околу 600 станбени единции за социјално ранливи семејства и категории, се реализираат на територијата на целата држава. Продолжуваме со исто така посилна динамика и на изградбата во другите градови, изјави Бочварски.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.