До крајот на мај ООУ „Гоце Делчев“ во Василево ќе добие спортско игралиште со нов лик

430

До крајот на мај треба да биде реконструирано спортското игралиште при ООУ „Гоце Делчев“ во Василево откако фирмата Евроградба Инженеринг од Владевци која го доби тендерот ги почна изведбените работи. Активностите започнаа со расчистување на теренот, отстранување на постојниот асфалт, оградната мрежа и спортските реквизити односно стативи и кошеви а увид изврши и првиот човек на општината Славе Андонов.

Согласно   Договорот со изведувачот, на простор од 1000 мпо расчистувањето на теренот ќе биде  поставена нова квалитетна асфалтна подлога со акрилна боја специјална за повеќенаменски игралишта. Целосно ќе се реконструира и постоечката заштитна ограда која ќе биде заменета со нова четириметарска ограда, а за ноќно спортување, ќе биде поставено лед осветлување.

Од спортски реквизити, игралиштето ќе биде опремено со два самостоечки гола со мрежа според  ИХВ стандардите како и два коша по стандардите на ФИБА.Согласно тендерската документација планирано е поставување и на четири клупи за седење и корпи за отпадоци.

Средствата за реализација на овој проект, согласно Договорот со компанијата изведувач изнесуваат 4.919.004 денари, и истите се обезбедени од општинскиот Буџет.

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.