До крајот на годината Турското маало во Струмица ќе добие ново модерно и енергетски ефикасно ЛЕД улично осветлување

1067

Општина Струмица го подобрува уличното осветлување во Турското маало. На улиците „5 ноември“, од пресек со улица „Крушевска Република“ до улица „Бетовенова“ и улицата „Бетовенова“ потег до пресек со улица „Спиро Захов“се поставуваат нови 33 столбови со модерно и енергетски ефикасно ЛЕД осветлување.

Како што информираше градоначалникот Коста Јаневски овој проект се реализира со а грантот е 8,3 илјади евра а изведувачот фирмата „Елко Инг“, работитте треба да ги заврши до крајот на годинава

Инакуовој проект се реализира во рамките на  Програмата „Ромактед – Промовирање на добро управување и зајакнување на ромите на локално ниво“ и потпишаниот договор за грант меѓу Општина Струмица и Совет на Европа од декември минатата година.

Јаневски подвлече дека здружението „Хајат“ спроведе и повеќе активности за заштита од Ковид -19, дезинфекција на населбите и чистење на критичните точки, подели маски и други заштитни средства и едукација на граѓаните за заштита од пандемијата.

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.