До крајот на годинава се очекува да заврши првата фаза од регулирањето на поројот Св Илија во Струмица

872

До крајот на годинава се очекува да се заокружи првата фаза од регулацијата на речното корито на поројот Св Илија во Струмица со кој ќе се овоможи проширување на градот со оглед на големиот интерес за купување градежни парцели во тој дел. Станува збор за проект кој се реализира со средства од програмата на ТАВ во висина од 1, 4 милиони евра. Треба да биде регулирано коритото на поројот во должина од 2 300 метри по што треба да се изведат две паралелени сообраќајници

Првиот човек на Струмица Костадин Костадинов вели дека со реализацијата на овој проет наишле и на проблеми со дивоградби во непсоредна близина на трасата. Тој очекува да се решат проблемите наскоро со оглед на јавниот интерес

Св Илијскиот порој не само што треба да овоможи проширување на градот туку и растеретување на сообраќајот . Досега се изведени околу 500 метри а општината бара средства за уште половина километар со цел да се покрие целата траса со уредување на речното корито и изградба на сообраќајници со соодветна инфраструктура

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.