До крајот на годинава модуларни болници во Струмица и Гевгелија за ковид пациенти, најави Филипче

1296

Четири модуларни болници до крајот на годинава ќе се подигнат во Куманово, Струмица, Гевгелија и Струга истакна денеска од Прилеп министерот за здравство Венко Филипче. Според него во овие места ситуацијата е приоритетна за зголемување на болничките капацитети за лекување на пациентите од ковид-19. Како што кажа Филипче монтирањето на модуларните болници почнува а треба да заврши до крајот на годинава. Приоритет имаат Куманово и Струмица а потоа и Гевгелија и Струга.

,,Монтирањето на модуларните болници почнува во текот на овој месец и ако се одвива планот, до Нова Година веќе треба да има поставено четири модулари болници. Најкритични, во поглед на капацитетот се Куманово и Струмица и таму е даден приоритет, изјави Филипче.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.