Дојран ќе додели по 4000 денари еднократна парична помош за новите првачиња

191
Smiling school children boys and girls with backpacks and books set isolated vector illustration. Multiethnic cute kids.
Децата се нашето најголемо богатство, тие се нашата надеж и нашата иднина.
Токму затоа, одлучивме од оваа учебна година да доделиме еднократна парична помош во висина од 4.000 денари за поддршка на нашите првачиња кои го започнуваат своето образовно патување овој септември!
Секое семејство кое живее на територијата на Општина Дојран, со дете кое веќе уредно е запишано во О.О.У „Кочо Рацин“ Нов Дојран, односно во некое од подрачните училишта во населените места од општината, има можност да добие еднократна исплата од 4.000 денари!
За да се искористи еднократната парична помош, родителите на првачињата треба да ги достават следните документи до општина Дојран:
Извод од матична книга на родените на детето; Број на трансакциска сметка на родителот; Копија од лична карта на еден од родителите;Потврда за запишан ученик во прво одделение во учебната 2023/24 година;
Ја разбираме важноста да се обезбеди силна основа за образованието на нашите деца и оваа иницијатива е наш начин да ги поддржиме семејствата кои оваа година имаат првоодделенче. Ние сме овде да ги поддржиме нашите најмали и најмили за да ги направат првите чекори во светот на формалното образование.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.