Дојран станува паметно туристичко место – ќе се организираат вело тури со е-велосипеди

343

Проектот „Смарт сити Дојран“ е комплетно имплементиран, со што општина Дојран ја почнува својата трансформација во модерно и паметно туристичко место, по примерот на развиените европски градови, но и по примерот на ексклузивните туристички дестинации низ светот.

– Со овој проект се подобрува квалитетот на живот на граѓаните во општината, посетителите на нашиот Дојран, како и целокупното доживување на туристите кои би сакале да пробаат ново и несекојдневно искуство – вели Анго Ангов, градоначалник на Општина Дојран.

Веќе од почетокот на наредниот месец официјално започнуваат туристичките тури кои ќе ги организира јавното претпријатие „Тауријан”, а со самото тоа се додаваат нови туристички содржини со кои ќе се привлечат поголем број како на домашни, така и на странски туристи. Претходно, со истиот проект беа расчистени велосипедските патеки до самата Фронтова линија.

Со изнајмувањето и возењето на електричен велосипед на еден нов и поинаков начин може да се доживее Дојран, освен возењето по пешачко – рекреативната патека долж езерото, мештаните и туристите ќе може да ги откријат ридските убавини кои досега биле тешко достапни поради теренот, да се посети Фердинанова чешма и да се вози електричен велосипед по патеката од Првата светска војна.

– Вкупно располагаме со 20 електрични велосипеди. Поставени се две смарт табли, на плоштадот под јаворите во Стар Дојран и пред туристичкиот информативен центар – нагласо Ангов.

„Смарт сити Дојран“ нуди бенефити не само за општина Дојран која преку ова решение има можност за напредно далечинско управување на ресури и генерирање на заштеди туку нуди и збогатена туристичка понуда за сите посетители на нашето прекрасно туристичко место. Решението предвидува користење на IoT платформа и имплементација на WEB базирана апликација каде што се интегрираат различни IoT решенија.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.