Дојран со најмногу сопствени приходи по жител за 2019, како стојат останатите општини од Југоистокот – анализа на ЦЕА

2343

Минатата 2019 година најмногу сопствени приходи по глава на жител од општините во Југоисотокот остварила општина Дојран, покажува истражувањето  на Центарот за економски анализи од Скопје (ЦЕА) опсервирајки ги сите единици на локалните самоуправи во земјава. Како што објавија од Центарот –  Општина Дојран минатата година остварила сопствени приходи во висина во просек од 9 327 денари по жител заради што се наоѓа на 6 позиција на ранкигнот

Анализата што ја прави Центарот за економски анализи се потпира на податоци од Министерството за финансии, Извршувањето на Буџетите на единиците на локалните самоуправи за 2019 година но и бројот на жителите во општините согласно Пописот од 2002. Како сопствени приходи се земени ставките од 711 до 733 во Буџетите, во кои се сите даночни и неданочни приходи но и капиталните приходи кои ги имаат општините и сама ги реализира.

На следниов ЛИНК можете да ги видите и рангирањето на останатите општини од Југоистокот  но и на сите 81 општина и град Скопје, по просечната висина на сопствените приходи по жител за 2019 година што го направи ЦЕА. Според ранкингот општина Новаци има најмногу сопствени приходи по глава на жител, додека најмалку општина Арачиново.

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.