Дополнителни 30 дена притвор за наставникот од Струмица осомничен за полов напад на дете

2666

Наставникот кој е осомничен за сторено кривично дело за полов напад на дете кое не наполнило 14 години доби дополнителни 30 дена притвор. Вака ни изјавија од струмичкото јавно обвинителство кое пред еден месец по поднесена кривична пријава од МВР отворија истрага а судија на претходна постапка му определи мерка притвор за да не се даде во бегство или влијае врз сведоци.

Како што не информираа од Основното јавно обвинителство од Струмица, истрагата сеуште не е завршена. Се чекаат резултатите од вештачење на сите прибрани матријални докази поврзани со кривiчниот настан.

40 годишниот осомничен наставник во основно училиште, според МВР од октомври 2020 тата па до мај ова година на своја ученичка која нема наполнето 14 години преку ФБ и испраќал пораки со експлицитни секусални содржини додека во спротската сала во два наврати ја допирaл и бакнувал. Случајот го пријавил таткото на малолетното девојче а полицијата наставникот го приведе во Куманово.

Кривичниот законик за кривично дело Полов напад врз дете кое не наполнило 14 години предвидена е казна затвор од најмалку 12 години.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.