Доживотен затвор за струмичкиот убиец кој жртвите ги фрлал во брана Турија

2030

Струмичкиот суд го осуди Марјанчо Велев од Добрејци на доживотен затвор за убиството што го сторил над Александар Мицев од пред две години. Телото беше пронајдено лани во резервоар во водите на брана Турија каде Велев ја фрлил и втората жртва Ристо Иљашев за што во февраури годинава беше осуден 20 години затвор па имајки ја предвид и претходната казнa му е изречен доживотен затвор

Според обвинението Велев на 9 октомври во 2018 тата со огнено оружје пукал во главата на Мицев по што телото го ставил во резервоар и го фрлил во браната Турија. Причина била наводна исплата на пари од купопродажен договор.

,,Јавното обвинителство е задоволно од изречената пресуда доживотен затвор. Обвинетиот има право на жалба на пресудата во рок од 15 дена’’ рече јавната обвинителка Виолета Милчовска

Телото на Мицев за кое полицијата трагаше повеќе од година дена, беше пронајдено во август лани во водите на брана Турија два месеци откако го пронајде телото на Ристо Иљашев во буре кој исчезна лани во мај.

Велев како на судењето за убистовот на Иљашев така и сега на Мицев ги отфрлуваше обвиненијата и тврдел дека е невин.

Обвинетиот кој ја издржува првата казна од 20 години затвор за убиството на Иљашев за втората пресуда има право на жалба до апелациониот суд 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.