Tik tokerot Динев објаснува за поларизација и потврдната пристрасност во виртуелниот свет !

140

Алогоритмите на социјалните мрежи функвионираат така што постојано ни прикажуваат работи кои нам ни се допаѓаат за да можеме да продолжиме и понатаму да поминуваме време на истата мрежа. Тоа значи ако сме ставил лајк за некоај работа тогаш ќе ни се понудат слични или идентични работи, односно ни нудат содржини кои не ни пречат,  при што го зацврстува нашиот изграден став за таа работа.  Проблемот настанува бидејки се појавува поларизација односно нема размена на мислења или преиспитување на нештата вели Tik tokerot Александар Динев кој дава и предлог како да се надмине овој феномен.

,,Сите знаеме како работат алгоритмите на социјалните мрежи. . Ќе лајкнеш нешто и потоа само таква иста содржина ти излегува на ѕидот или фидот. Така работи поларизацијата на социјалните мрежи. Ги дели луѓето на групи со исклучиво слични интереси, и потоа алгоритамот кој е попаметен од што ние мислиме, ни нуди информации со иста таква содржина. Сето тоа води до потврдна пристрасност, односно преку нашето секојдневно скролање, секојдневно да се убедуваме и да ни се потврдува само она во кое веќе сме се убедиле. Ова се однесува на буквално се, од начин на шминкање, до трикови на инфлуенсери, до политички ставови. Што, никако, не мора да значи дека сме постојано во право. Затоа, топла препорака, за да избегнеме еднострано размислување, стекнете навика да ги проверувате и другите страни за истата ситуација, па дозволете си сами да одлучите и критички и објективно да размислите. Чувајте го својот ум,, обајснува Динев

Станува збор за ново видео од проектот  ,, Нешта кои можеби не ги знаеме за нашето виртуелно однесување“  што го имплементира Мултус од Гевгелија со поддршка на Европската Унија  со цел да се зголеми свеста и чекорите кај младата популација кога се на социјалните мрежи.

Целта на овој проект кој се имплементира во изминатите месеци при што се креираат и Tik tok  видеа е младите да се запознаат со предностите, предизвиците и заканите кои демнеат во виртуелниот свет.

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.