Дизелот повторно поскапува од полноќ, бензините поевтинуваат

759

Претседателот на Регулаторната комисија за енергетика ги соопшти новите цени на нафтените деривати кои ќе важат од полноќ.

Како што истакна Марко Бислимовски цената на дизелот ќе се зголеми за половина денар. Бензините пак ќе поевтинат за 1,50 денари. То значи дека литар дизел – гориво ќе се продава за 110 денари, колку што со намалувањето за 1,5 денари ќе изнесува и цената на бензинот од 95 октани, односно 110 денари, а пак бензинот од 98 октани ќе има цена од 112 денари.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.