ДЗС: Пријавувањето на кандидати за Попис 2021 продолжува до 17 август, фалат попишувачи во Струмица, Ново Село….

1241

И покрај продолжувањето на Конкурсот за реонски попишувачи и инструктори, кој, еве, веќе трае 24 дена, во некои општини во државата (сите скопски општини, Струмица, Ново Село и Охрид, како и општините каде што доминира албанско население) нема доволно пријавени кандидати, објави Државниот завод за Статистика

Од таму апелираа до граѓаните, особено во овие општини, да се пријават на електронската апликација која ќе остане отворена и достапна за пријавување до 17 август, и да земат учество во оваа исклучително важна статистичка операција. Учеството во пописните теренски активности не е бесплатно – попишувачите и инструкторите, во зависност од пописните кругови во кои ќе работат, но и во зависност од квалитетот и брзината со која ќе ја извршуваат работата, можат да заработат и до 40.000 денари.

,,Свесни сме дека е време на летни одмори, време на сезонски работи во земјоделството, но Пописот 2021  ќе се спроведе од 5 до 30 септември, така што ги повикуваме сите заинтересирани да се пријават и да се придружат на тимот Попис2021,, стои во соопштението од Државниот завод за статистика

Заинтересираните за попишувачи и реонски инструктори може да се пријават ТУКА

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.