Деца со попречености со ОК ,,Наковски волеј’’ спортуваа и тренираа одбојка

1357

Вклучување на децата со попречености во спортските клубови и здруженија . Ова е пораката што ја упатија од специјалната олимпијада Mакедонија кои во Струмица заедно со одбојкарскиот клуб ,,Наковски волеј,, почнаа со интеграција на децата со попречености во спротскиtе активности. Околу 20 тина деца тренираа и вежбаа со девојките на Наковски волеј и навлегуваа во тајните на одбојкарската игра

Сите сме еднакви на овој свет кажаа од ОК ,,Наковски волеј’’ кои ќе работат со децата со попречености и планираат формирање на одбојкарски тим за учество на специјалната олимпијада. Интеграцијата на децата со попречености во спортот е дел од програмските активности на Здружението на лицата со даунов синдорм ,,Вера’’ од Струмица. Секоја сабота лицата со посебни потреби ке тренираат и ќе ги учат одбојкарските вештини

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.