Детското одделение при струмичката болница доби нова столарија, подови, кревети…(фото)

1907

За првпат после 50 години почна реконструкција на Одделот за педијатрија при стурмичката болница. Благодарение на повеќе фондации и фирми како што објави болницата на ФБ целосно е променета старата столарија, подот во болничките соби, обезбедени нови болнички кревети,  шкафчиња за пациенти, простор за игра на дечиња при престој на детското одделение.

,, Во наредниот период продолжуваме со целосна реконструкција на санитарниот чвор за пациентите, како и просторија за интензивно лекување. Во моментот одделот за педијатрија функционира со новите простории од дневна болница и амбуланта на приземје ,како и дел од болничкиот оддел,, стои во објавата на ЈЗУ Општа болница од Струмица од каде упатија благодарност до донаторите “Фондација Заев- едно општество за сите”, Мајстор Ештреф Арифи,”Јавор Шпед “”Хипокс Виница “Фидан Колев.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.