Дете позитивно на ковид-19 во струмичката градинка – во изолација цела група и воспитувачки

1451

Група од 11 дечиња од предучилишна возраст со две воспитувачки се ставени во изолација откако во струмичката градинка се појави на дете позитивно на ковид-19. Станува збор за дете кое од понеделникот на доаѓало во градинка а потекнува од семеен кластер кај кои вирусот бил откриен минатата недела.

Денеска во градинката присуствуваа епидемиолози од Центарот за јавно здравје. Просторијата е изолирана каде е извршен дополнителен увид за почитување на протоколите за работа на детските градинки

Од градинката информираа дека се редовно се имплементираат мерките и препораките за спречување на ширење на коронавирусот.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.