Денеска 106 возачи казни полицијата на територијата на СВР Струмица

697

Денеска (11.02.2023) во периодот од 11.00 до 16.00 часот Секторот за сообраќајни работи и Мобилната единица за безбедност на сообраќајот на патиштата при одделот за униформирана полиција спроведоа акциска контрола на територијата на СВР Струмица за санкционирање на возачи кои не ги почитуваат сообраќајните правила и прописи, соопшти МВР

При контролата санкционирани се 106 возачи, од кои 37 за возење без возачка дозвола, 17 за непрописно вградени фолии (затемнети стакла), 6 кон возачи кои вршат јавен превоз на патници, 7 барања за поведување прекршочна постапка за правни лица, 4 за неисправност кај товарни возила кои вршат превоз на определени стоки и 4 моторни возила со изминат рок на важност на сообраќајната дозвола.

На сите прекршители изготвени им се соодветни поднесоци.
Сообраќајните контроли продолжуваат и во наредните денови. Апелираме до сите учесници во сообраќајот да ги почитуваме сообраќајните правила и прописи и заеднички да придонесеме за побезбедни патишта.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.