Двоцифрени бројки на позитивни на ковид-19 во Струмица, Гевгелија и Богданци за последните 24 часа

3614

Во изминатите 24 часа во Југоистокот се регистрирани 69 позитивни на ковид-19. Во Струмица се евидентирани 33 новозаболени, во Гевгелија 22 а во Богданци 11. Нови 3 позитивни има и во Валандово. На ниво на земјава за изминатото деноноќие од од 3.519 тестирања има нови 843 случаи на ковид-19  а регистрирани се и 11 починати.

Регистрирани се 333 оздравени пациенти. Во Југоистокот – 10 лица се оздравени во Гевгелија, 9 во Струмица и по еден во Валандово и Богданци.

Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови во Југоистокот е следна:

Струмица 33, активни 182
Гевгелија 22, активни 255
Радовиш, активни 10
Валандово 3, активни 35
Дојран, активни 1

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.