Двоцифрени бројки на новозаразени од ковид-19 во Струмица, Гевгелија и Радовиш во Југоистокот во моментов 434 активни случаи

1576

Во последните 24 часа се регистрирани 393 случаи на ковид-19 од направени 2.464 тестирања, соопшти Министерството за здравство. Ова е најголема бројка на новозаразени од почетокот на епидемијата, откако вчера беа регистрирани 386 случаи. И во градовите од Југоистокот повторно голем број на новозаболени. Во Струмица и Гевгелија по 15 новозаразени а во Радовиш се евидентирани 10 нови позитивни

Според завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

• Гевгелија 193, активни 91 (11 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 29 на Богданци )
• Струмица 408, активни 245
• Радовиш 132, активни 54
• Валандово 61, активни 44

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.