Две струмичанки и лице од Радовиш позитивни на Ковид-19, во земјава нови 199 новозаболени

1682

Во последните 24 часа се направени 1.545 тестирања, а регистрирани се 199 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-90, Куманово-17, Дебар-6, Штип-9, Прилеп-3, Тетово-12, Струга-12, Битола-2, Охрид-4, Кавадарци-2, Гостивар-5, Струмица-2, Радовиш-1, Крушево-1, Пробиштип-3, Демир Хисар-1, Свети Николе-24, Кичево-3, Ресен-2.

Според Центарот за јавно здравје  од Струмица двата новиот позитивни случаи се од Струмица. Станува збор за 50 и 46 годишна жена кои не се поврзани со ниту еден  кластер. Една од новозаразените е медицинско лице. Во Струмица досега регистрирани се 22 случаи позитивни на ковид-19 од кои 13 се активни. По подолго време нов позитивен има и во Радовиш.

Во изминатите 24 часа починаа 8 лица по компликации од ковид-19, и тоа еден пациент од Скопје, еден од Штип, четири од Тетово и двајца пациенти од Струга, велат од Министерството за здравство. Институтот за јавно здравје регистрира 120 оздравени лица од: Скопје-94, Дебар-1, Штип-4, Прилеп-1, Тетово-9, Струга-1, Охрид-6, Гостивар-2, Крушево-1, Македонски Брод-1.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.