Две средни и три основни училишта во Струмица добија прочистувачи на воздухот

1292

Општина Струмица од Владата доби дваесет и шест прочистувачи на воздух кои треба да бидат поставени низ  образовните институции во општината. Како што објави граодначалникот на Струмица Коста Јаневски на неговата ФБ фан страна денеска биле поставени прочистувачи во средните општински училишта ,,Јане Сандански” и ,,Никола Карев” и во основните училишта ,,Сандо Масев”, ,,Видое Подгорец” и ,,Маршал Тито” од Струмица.

Овие уреди служат за отстрануање на контаминација односно на загадување од материи или заразни бактерии во една просторија. Тие се корисни во подобрувањето на квалитетот на воздухот во просторијата

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.