Двајца починати и 35 ново заболени од ковид-19 во Струмица, бројката на активни случи 548

821

Две лица од Струмица на возраст од 54 и 84 години починале од компликации предизвикани од ковид-19 а регистрирани се нови 35 позитивни со што бројката на активни случи што го покрива Центарот за јавно здравје Струмица изнесува 548 лица. Ова се податоци што ги објави Инстититот за јавно здравје за последните 24 часа во кои во овој микро регион оздравеле 21 пациент.

На ниво на држава регистрирани се 890 нови случаи на ковид-19, пријавени се 35 починати лица а оздравеле 1 024 пациенти. Во градовите од Југоистокот новозаболени има и во Гевгелија 14, Валандово 11, Радовиш 9, Богданци 2 и Дојран 1

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови на вкупно заболени и вкупно активни случаи заклучно со вчерашниот де е следна:

Струмица 3721, активни 548
Гевгелија 2080, активни 355
Радовиш 1032, активни 143
Валандово 623, активни 101
Богданци 455, активни 67
Дојран 131, активни 21

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.