Двајца починати и нови 84 ковид позитивни во Југоистокот, двоцифрени бројки дури во 4 општини

1119

Во последните 24 часа во општините од Југоистокот регистрирани се двајца починати  и нови 84 позитивни на ковид-19, соопштија од министерството за здравство. Починатите лица се од Радовиш и Богданци.

По градови најмногу  новозаболени има во Струмица-33, во Радовиш-18, Гевгелија-17, Валандово -11 , Богданци-4 и дојран 1 лице. На ниво на држава пријавнеи биле 24 починати а од 4 094 теситрање регистрирани се 1 293 позитивни на вирусот.

Регистрирани се 339 оздравени пациенти. Во Југоистокот 14 се евидентирани од Гевгелија, 6 во Струмица, 5 во Богданции 1 лице во Радовиш.

Според епидемиолошки анализи во моментов во Гевгелија има 300 активни случаи на ковид-19, во Струмица 232, во Богданци 63, во Радовиш 58, Богданци 63 и во Дојран 6 активни случаи

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.