Двајца починати и нови 11 позитивни од ковид-19 во Струмица, објави министерството за здравство

1407

Две лица од Струмица на возраст од 67 години починале од компликации од вирусот ковид-19 а според последната статистика заболени се нови 11 струмичани. Вака соопштија од министерството за здравство од каде информираа дека во последните 24 часа биле направени 1504 тестирања, а регистрирани се 143 нови случаи на ковид-19 а починале дури 9 лица од Виница, Струмица, Охрид, Гостивар, Тетово и Куманово

Освен во Струмица новозаболени во Југоистокот има и во Гевгелија 4, Валандово 3 и Радовиш 1 лице.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 110 оздравени пациенти меѓу кои има и од Струмица 3, Гевгелија и Радовиш по 1.

Вкупно ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата има 17.343, оздравеа 14.422, починаа 721, а активни случаи се 2.200. Според завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови во Југоистокот е следна:

• Гевгелија 119, активни 52 (8 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 17 на Богданци и 12 се странски државјани)
• Струмица 215, активни 136
• Радовиш 75, активни 22
• Валандово 27, активни 18

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.