Да покажеме највисоко ниво на самосвест, солидарност и одговорност во овие вонредни околности, апелираше Јаневски

944

Првиот човек на општина Струмица Коста Јаневски ги повика своите сограѓани во овие вонредни околности да покажат највисоко ниво на самосвест, солидарност и заедничка одговорност за да се справат со ширењето на коронавирусот кој е предизвик со којшто се соочува целиот свет.

,,Како Општина спроведуваме низа мерки за заштита на јавното здравје и сме во постојана координација со надлежните институции, но од исклучителна важност е и улогата на секој од нас. Се што треба да направиме е најсериозно да ги сфатиме и почитуваме мерките на Владата на Република Северна Македонија,,кажа градоначалникот на Струмица Коста Јаневски кој апелираше да се  почитува мерката со која се забранува собирање во група на повеќе од пет лица, во паркови и на други јавни места и јавни површини.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.