Дарја Ризова од МНТ ја доби наградата за најдобро актерско остварување на ФКТ Ристо Шишков

543

Дарја Ризова за улогата на Маша во преставата ,,Нема да биде крај на светот’’ од Аднан Лугониќ а во режија на Нина Николиќ копродукциска престава на МНТ и Сартр Театар од Сараево ја понесе наградата за највисокото актерско остварување единствена на ФКТ Ристо Шишков. Како што соопшти жирито Ризова во улогата на Маша покажала моќна и ефектна актерска експресија со внатрешен емоционален набој со редуцирани изразни средства

,, Нејзината свесност за сценско присуство ја потврди прецизноста при креирањето на улогата како и умереноста во камерната игра. Таа на сцената прикажа исклучителна актерска игра за камерен Театар со гола и суштествена игра, ослободена и речиси без никакви концептуални решенија и ефекти. Покажа актерски сензибилитет кој истовремено е младешки и бунотвен а неверојатно ранлилив, топол и искрен, едноставен и современ,, соопшти Ѕвездана Ангеловска претседател на жирито

Во чест на Ризова синоќа македонската опера и балет ја изведе балетската престава ,,Болеро,, од Морис Равел а во кореографија на Саша Ефитмова

На ФКТ Ристо Шишков бе априкажани девет театарски престави од земајва но и од Бугарија и Србија а за единствената наградата конкурира 25 актери кои со своите улоги се докажуваа на камерната сцена во Струмица. Ризова доби парична награда од 1500 евра и златен медаљон со ликот на Ристо Шишков

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.