Група струмички средношколци излегоа на протест и побараа настава во училиште а не онлајн

341

Струмичките средношколци со мирен протест на плоштадот Гоце Делчев, од надлежните побараа настава со физичко присуство во училиштата или комбинирана со цел да се стекнат одредени вештини и практични знаења. Како што кажаа на денешниот протест, тие сакаат да се вратат на училиште бидејки според нив онлајн наставата не ги дала посакуваните резултати и не секој ученик има уред за таков тип настава

,,Сите ние знаеме колку е важно образованието затоа и сакаме да се вратиме во клупите бидејки вистинскиот проблем ќе настане кога ке ја изгубиме довербата во образовниот процес. Знаеме колку онлајн наставата е „ефикасна” и колку секој од нас го поседува потребниот електронски уред за функционирање со истата. Затоа ова е повик до надлежните да го слушнат нашиот глас и да го слушнат нашето мислење, зашто во спротивно ќе ја убијат желбата за напредок и ќе ни ја закопаат иднината со тоа, рече средношколката Катерина Гон

Групата средношколци од Струмица потенцираа дека се подготвени да посетуваатда следат и комбинирана настава но децидно се против само оналајн настава и затоа најавуваат протести доколку нивните барања не се прифат

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.