Граѓаните кои се вакцинираа во други земји, ќе добијат дигитален сертификат во земјава

1077

Граѓаните кои се вакцинираа против ковид-19 во други земји, ќе добијат дигитален сертификат во земјава, кажа  министерот за здравство Венко Филипче. Дигиталната ковид пропусница ќе може да се симнува како апликација на мобилен телефон од почетокот на следната недела. Ковид сертификатот во земјава го издава матичниот лекар.

„Значи, без разлика каде се издадени потврдите за вакцинација, а имаат такви кодови, ќе бидат составен дел од нашата апликација. Сѐ што треба граѓаните да направат е да се скенира кју-ар (QR) кодот од сертификатот на вакцинација кој го добиле од кое било место. Тој кју-ар код ќе биде генериран и ќе биде видлив во апликацијата. Во апликцијата ќе бидата видливи и сите други кју-ар кодови за ПЦР тестирања од следната недела понатаму. За време на викендот и почетокот на следната недела ќе се споделат технички податоци преку системот ‘Мој термин’ што треба акредитирните лаборатотии да издадат како свој документ, за да на таа апликација може да има код кој ќе ги содржи податоците за вакцина или за секој следен ПЦР тест кој ќе биде направен, а ќе се генерира со тоа што ќе се внесе кодот во апликацијата“, кажа Филипче, а на новинарско прашање дали граѓаните треба да се обратат за тоа кај матичните лекари, тој кажа дека треба да се најават и да се испрати е-пошта со тие податоци.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.