Град со големина на гроздови зрна ја побеле Гевгелија – цели 15 минути траело невремето кое ги изненади гевгеличани (фото/видео)

3687

Невреме проследено со град со големина на гроздови зрна ја побеле Гевгелија.  Невремето траело најмалку 15 тина минути кое започнало околу 12 часот и 40 тина минути. Најпрво почнале да паѓа поголеми зрна град а потоа и помали. Претходни имало бучава. Гевгеличани коментираат дека било страшно со оглед дека не паметат во месец март да паѓал град со големина на гроздови зрна и да ја побеле земјата.

Дел од жителите на Гевгелија почнаа да споделуват видеа на социјалните мрежи кои тврдат дека имало и грмотевици.

Не се исклучува можноста да има штети на зелките засадени на отворено но и по овошните насади кои се во фаза на цутење во овој регион

Мината недела невреме со град го зафати населеното место Негорци кога почина и 17 годишно момче од гром.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.