Градончалникот Јаневски побара од македонските конзули низ странство да ги промовираат струмичките производи

1323

Првиот човек на општина Струмица Коста Јаневски денеска организираше прием на 37 те почесни конзули од земјава акредитирани во странски држави на кој ги презентираше економските потенцијали на општината. Тој од конзулите побара да ги препорачуваат струмичките брендови на компаниите во странство а паралелно да лобираат и за инвестиции во струмичкиот регион.

,,Вие извршувате економскии мисии во странски држави и барам да помогнете во поврзувањето на струмичките фими со партнери во странство. Барам да помогнете за подобра промоција и пласман на струмичките производи од земјоделството, прехрамбените производи, пијалоци, мебел, текстил, градежни материјали, метални производи, амбалажа, хемиски производи, но и услугите на струмичките компании за транспорт, компјутерско програмирање и изработка на софтвер,, рече градоначалникот Јаневски кој истакна дека во сите дипломатско конзуларни претставништва на нашата држава во странство, ќе се достави Каталог во кој се претставени најуспешните извозно – ориентирани претпријатија од Струмица.

По презентирањето на економските потенцијали на средбата која што се одржа во хотелот „Сириус“, македонските дипломати заедно со градоначалникот Јаневски ги посетија компанијата „НИПРОМ“ и Винаријата „Далвина“.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.