Градоначалникот на Радовиш предложен за признаниe Личност на Југоисточна Европа за 2023

544

Градоначалникот на општина Радовиш Ацо Ристов номиниран од Академија Балканика Еуропеана за високото признание SEE Personality 2023, кое традициоинално им се доделува на истакнати личности од општествениот и економскиот живот на регионот, од 1 до 6 јуни 2023 година на Фестивалот на Југоисточна Европа во Париз, Берлин и Вашингтон.

Генералното собрание на Академија Балканика Еуропеана, која опфаќа врвни уметници и научно-истражувачки експерти од десет земји на Балканот и која беше формирана во Букурешт, во октомври 2017 година, го одржа своето Генерално изборно собрание од 9 до 12 декември во Скопје.

На истото, за високото признание SEE Personality 2023, Личност на Југоисточна Европа за 2023 е номиниран градоначалникот на Општина Радовиш Ацо Ристов.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.