Го имаме најдобриот и најчист мед во земјава, порачаа пчеларите од саемот ,,Меден Радовиш“ (ФОТО)

579

Пчеларите од Радовиш на неколку штандови го презентираа своето производство од мед во рамките на одбележувањето на празникот на градот Св. Спасо Радовишки. Со поддршка на општина Радовиш тие ја рганизираа манифестацијата ,,Меден Радовиш,, која имаше за цел да ги собере сите пчелари на едно место, да го испромовираат медот но  и да ги потикнат помладите да се ориентираат на овој бизнис.

Пчеларите тврдат дека околината на Радовиш е идеална за производство на органски мед. Пчелните семејства ги одгледуваат на планината Плачковица, односно на чисти локации. Велат дека го имаат најквалитетниот мед во земјава и најавија здружување со цел да бидат поголеми репрезенти на Радовиш како меден град

Во Радовиш има околу 60 тина регистрирани пчелари. Манифестацијата Радовиш Меден град има за цел да стане традиционална и во иднина да прерасне во своевиден саем на опрема и производи на мед

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.