Горивата од синоќа на полноќ поскапеа, Регулаторна ги објави новите цени на бензините и нафтата

1283

Бензините и дизелот од ноќеска на полноќ поскапеа за 3,5 денари по литар, соопшти Регулаторната комисија за енергетика. Така, Еуросупер од 95 октани  се продава за 54 денари, Еуросупер од 98 октани за 56 денари, а цената на еден литар дизел изнесува 45,5 денари. Поскапе и екстра лесното масло за домаќинство за 2 ипол денари а се зголемува и цената на Мазутот.

„Минатата недела на светскиот пазар беше регистрирано зголемувањето на референтните цени на сите нафтените деривати, а дел од нив пораснаа приближно и за 50%Иако пазарот реагира на намаленото производство, се уште цените на нафтените деривати во овој момент се под нивото на цените на нафтените деривати кои ги имавме минатата година.“ – изјавија од Регулатроната комисија.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.