Гитаристите на Васко Пиличев од Летната школа имаа одличен настап во Радовиш со YU ROCK хитови

1719

Членовите на Летната школа за гитара која ја организира професорот  Васко Пиличев од Струмица,  имаа свое преставување пред радовишката публика каде одржаа одличен концерт пренесувајки десетици рок хитови од поранешна Југославија. Станува збор за Летната школа која  осум години по ред е дел од Струмица опен Фест а ова година во соработка со Центарот за култура Ацо Карамнов се преставија и во Радовиш, што е прво промовирање на ова Летна школа за гитаа надвор од Струмица

На концертот кој се одржа пред извесен период на плоштадот во Радовиш се преставија членови од школата на м-р Пиличев  кои заедно неколку пејачи ја пренесоа рок магијата прегу жиците на гитарата, и ги воодушеви присутните кои уживаа и ги пееа познатите хитови од поранешна Југославија. М-р Пиличев изрази задоволство од настапот и смета дека членовите на ова Летна школа заслужуваат внимание и во другите градови од земјава.

,, Од концертот во Радовиш сум многу задоволен а и лицата и реакциите на сите што бевме на сцената беа многу позитивни. Морам да споменам дека и самата атмосфера додека се подготвувавме за концертот беше одлична, одлично бевме пречекани и сместени со многу позитивна енергија што многу придонесе да се префрли енергијата и на самиот концерт а тоа го почувствуваа и сите во публиката. Јас се надевам дека и во иднина ќе има вакви настани затоа што сметам дека тоа е потребно во сите градови за да се шири таа позитивна нишка која ја носи музиката,, ни изјави Пиличев

На годинашнава Летна школа за гитара земаа повеке од 70 учесници од кои 40 беа активни односно беа учесници на концертите а 30 тина беа пасивни односно само ги следеа пробите и предавањата. Покрај овие ученици значајно е да се спомене помошта и учеството на веќе реномирани музичари од Струмица кои многу помогнаа на сите млади гитаристи во подготовките и реализација на предвидените  настапи

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.