,,Генералка викенд” и во Струмица и Гевгелија – ќе се чистат простори кои се од интерес на локалните заедници

1599

Во организација на компанијата  „Мен енд маунтен“ а во соработка со Пакомак, Министерството за животна средина, Министерството за земјоделство, викендов во 10 општини во земјава меѓу кои и во Гевгелија и Струмица ќе се реализира Еко акција насловена како ,,Генералка викенд” поддржана и од Делегацијата на ЕУ во земјава  преку нивниот проект „За чисто како дома исто“.

Според информациите, во општина Струмица акцијата во соработка ЈП Комуналец ќе се реализира на просторот околу Спомен костурницата над градот, каде ќе земат учество преставници на повеќе граѓански организации. Истата ќе биде во недела на 9 ти Мај со почеток во 12 часот. Од таму апелираа до сите граѓани да земат учество во ова еко акција но и со чистење на јавните зелени површини пред свотие домови

Во Гевгелија пак Еко Акцијата  ,,Генералка викенд’ ќе се реализира на 8 ми Мај со почеток во 9 часот и тоа на просторот околу старата касарна поконкретно кај спротските терени. Во акцијата во Гевгелија ќе бидат вклучени преставници од комуналното претпријатие, граѓански здруженија но и ученици од повеќе училишта

Акциите ќе се реализираат со почитување на мерките за заштита од ковид-19.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.