Општина Гевгелија објави кој сè ќе добие пари со Програмите за култура и спорт за 2022, тешки 9 милиони денари

2975

Општина Гевгелија на својата веб страна ги објави сите физички и правни лица кои ќе добијат пари за реализација на предвидените активности годинава од областа на културата и спорот. Станува збор за субјекти кои конкурирале на распишаните огласи а Советот даде зелено светло да бидат вклучени во Програмата за финансирање програми и проекти од областа на културата од интерес на општина Гевгелија за 2022 година но и Програмата за финансирање на спортските активности во општина Гевгелија за 2022 година

Програмата за финансирање програми и проекти од областа на културата од интерес на општина Гевгелија за 2022 тежи 1,6 милиони денари. Согласно истатата средства им се одобрени на 42 здруженија на граѓани, физички лица, културно уметнички друштва но и локални јавни институции кои побарале средства од општината за реализација на одредена програма или проект

Со Програмата за финансирање на спортските активности во општина Гевгелија за 2022 година предвидено е пари да добијат 41 спортски клуб, здруженија на граѓани, поединци, или одредени спортски сојузи од локалне карактер за реализација на нивните годишни програми, манифестации и потреби. За таа намена општина Гевгелија планира да потроши 7,5 милиони денари

Кои се ќе добијат  средства Буџетот на општина Гевгелија од областа на културата и спортото поединци може да се виде во службениот гласник бр 2 или ТУКА

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.