Гевгелија и Богданци ќе добиваат гас преку грчкиот гасовод кој ќе минува меѓу двете општини – се работи проектната документација

1519

Општините Гевгелија и Богданци се вклучени во проектот „Интерконективен гасовод МК-ГР“ што значи дека ќе бидат вклучени во јужниот крак од грчкиот гасовод, кој ќе минува низ овие две општини, пренесе МИА

– Со проектот ќе биде проектирана и изградена примарната гасоводна мрежа, која предвидува внесување на гасот од Грција и негово транзитирање до мерните регулаторни станици на секоја од четирите општини,а наша обврска потоа ќе биде да ја проектираме и реализираме секундарната гасоводна мрежа – рече Поцков за државната новинска агенција МИА

Проектните документи и првичната студија се обврска на „Македонски енергетски ресури“  а финансиските средства биле обезбедени преку Европската инвестициска банка. Според најавите проектна документација треба да биде готова до пролет 2020 година по што веднаш ќе почне реализацијата на проектот.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.