Гевгелија добива ЛЕД осветлување – досега заменети 470 натриумови со лед-арматури

1164

Согласно годинашнава програма во општина Гевгелија  се врши и замена на натриумовите со нови лед-арматури. Како што соопштија од општината на нивната веб страна досега поставени се 470 лед- светилки, од кои 368 оваа година. Со поставувањето на новите лед светилки се добива подобро осветлување, голема заштеда на електрична енергија како значително намалување на трошкови за нивно одржување.

,,На булевар „Гевгелија“, од кружниот тек со улица „М. Пецанов“, заменети се сите натриумови араматури од 250 вати и поставени нови лед-арматури од 150 вати. Исто така, старите арматури беа заменети со нови 100-ватни лед-светилки на ул. „М. Тито“, од Касарната до Железничка станица, на улицата „Железничка“ (од ул. „Илинденска“ до ул. „С.М.Данко“), на улицата „7-ми Ноември“ (од „Винојуг“ до стариот Пазар), како и на улица „Г.П.Одреди“. 150-ватни нови лед-арматури беа поставени и на улиците „С.М.Данко“ и „Радован Ковачевик“,, соопштуваат од општината од каде велата дека  нови лед-арматури беа поставени и во населените места Негорци, Миравци и Богородица.

Комплетно ново лед-осветлување е поставено и во паркот до Железничка станица. Исто така, значително се подобри осветлувањето на улиците „Коле Неделковски“, „Љубљанска“, „Сава Михајлов“, „Железничка“ и „Панче Пешев“, каде сите канделабри беа заменети со нови лед-светилки. Нови лед-арматури беа поставени и пред ООУ „Ксте Мисирков“ и улица „Таља Бикова“. Додека, нови лед-рефлектори има поставено и на училишните игралишта кои работат со тајмер до 24 часот.

Паралелно со замена на натриумовите арматури, се врши проширување на уличната мрежа на улици кои досега немаа улично осветлување. Се планира и осветлување на други локации, каде што има потреба од истото. Изведувач на работите е компанијата „АБА ПЕЛИВАНОВ ДООЕЛ“ од Фурка, Дојранско, која на тендерската  постапка имаше најповолна понуда од 170 илјади евра.

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.