Гевгеличани објавија и видео како беше еко акцијата и забавата за чист и среден Вардарски рид

1178

Здружението Changemakers4all од Гевгелија објави кратко видео од еко акцијата пред десетина недела дена, кога гевгеличани  беа дел од еко акцијата и забавата на Вардарски рид. Во видеото се опфатени сите сегменти од граѓанската иницијатива за почист и поубав Вардарски рид кој е заштитен белег и култно место за гевгеличани. Во него се гледат како младите се жедни за здрава животна средина но и за забава на локалитети кои се чисти, средени и чуват огромна историја и традиција. Видеото носи и јасна порака дека во природа не треба да се фрла ѓубре и дека само заедно може да се избориме за чиста заедница. Инаку акцијата што ја покрена Changemakers4all а на која се приклучија повеќе граѓански организации, училишта, јавни институции беше под мотото ,,Со љубов за Вардарски рид’’. Видеото го изработи Димитар Новаков од Гевгелија активист за чиста средина и професионален  фотограф…

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.