Гевгеличанецот Зоран Попов нов амбасадор на Македонија во САД

3154

Досегашниот државен секретар во Министерството за надворешни работи, гевгеличанецот Зоран Попов, го помина филтерот на Собранието. Тој пред членовите на Комисијата за надворешна политика, на затворена седница ги презентираше своите тези за дипломатската мисија во САД. Со презентацијата на тезите во Парламентот завршени се сите процедури за заминување на амбасадорот Попов на дипломатската мисија во Вашингтон.

Со неговото заминување во САД, ќе се пополни едно од најважните амбасадорски места за нашата дипломатија кое беше празно веќе четири и пол години. Последен македонски амбасадор во Вашингтон беше Васко Наумовски во периодот од 2014 до 2018 година.

Зоран Попов е роден во Гевгелија .Основно образование завршува во ООУ ” Владо Кантарџиев”,додека средно во СОУ “Јосиф Јосифовски”во својот роден град.
Магистер е по меѓународни односи на Универзитетот Вестминстер во Лондон.
Зоран Попов е професионален дипломат од 1998 година. Најголем дел од дипломатската кариера ја поминува во Директоратот за Европска Унија, постепено напредувајќи од помлад соработник до помошник раководител на сектор за политички односи со Европската Унија. Активно учествува во подготовката на клучните документи поврзани со процесот на евро-интеграција, како и визната либерализација со Европската Унија.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.