Гевгелиската болница се заблагодари за донациите со кои набави опрема и апарати – Еве кои се донираа од Гевгелија, Богданци и Дојран (фото)

3672

,,Пријатно не изненади високата свест на општествена одговорност кај институциите и фирмите но и физичките лица од Гевгелија, Богданци и Дојран кои донираа изминатава година во гевгелсиката болница,, Вака подвлече директорот на ова болница Митко Крџев кој им додели Благодарници  на дел од компаниите и физичките лица кои донираа пари, опрема, апарати за потребите на ова здравствена установа каде во критичниот период се прошири ковид амбулнтата а се подигна и модуларна болница.

,, Донриаа парични средства, набавена е апаратура од тимот на монитори за следење на состојбите на пациентите, мобилни ЕКГ апарати, регулатори за боци со кислородна подршка и регулатори за централен довод на кислород кои ни беа од непроценлива вредност во моментот кога имавме неопходна потреба од нив,, кажа Крџев кој заедно со градоначалникот на Гевгелија Сашо Поцков ги доделија благодарниците

Со последната хуманитарна акција што ја организираше фирмата „Жито Пром“ од Гевгелија заедно со повеќе фирми од Општина Гевгелија и од општините Богданци и Дојран, обезбедени се медицинска опрема и уреди во вредност од 25.000 евра за Општата болница и Центарот за јавно здравје-Гевгелија.

Во хуманитарната акција учествуваа: „ЖИТО ПРОМ“, АМД „Дичо Панов“, „Конти Хидропласт“, „Џиви Доо”, ПЗУ „Дентиција”, „Итек Системи“, Здружение на возачи – Гевгелија, „Пет нет“, „Мем – Вочар“, Текстилна корпорација, „Штампа“, „Нар комерц“, „Дизел Ка-Ле“, „Марина Љупчо“, „Армор“, „Моделс Кокочев“, „Колвеко“, „Југостил“, „Дојран Стил“, Општина Богданци, Општина Дојран и ЈПКД „Комуналец“- Гевгелија.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.