Вчера во Југоистокот казнети дури 131 возач за брзо возење – најмногу во Струмица и Радовиш

1428

На 12.01.2023 во периодот од 09.00 до 15.00 часот на подрачје на Секторот за внатрешни работи Струмица била спроведена контрола за санкционирање на возачи кои управуваат возила со брзина поголема од дозволената.

Притоа, биле констатирани 131 прекршок, од кои 87 на подрачје на Струмица, 24 на подрачје на Радовиш, 15 на подрачје на Валандово и 5 на подрачје на Гевгелија. Сите констатирани прекршоци биле соодветно санкционирани.

МВР информира дека на ниво на држава се санкционирани 299 возачи. Од нив 13 возила се движеле со брзина над 50 километри на час повеќе од дозволената брзина, а едно возило се движело со дури над 70 километри на час повеќе од дозволеното. Притоа 153 возила ја пречекориле брзината во населено место, а 146 надвор од населено место.

МВР апелира да се почитуваат ограничувањата на брзината и да се зголеми безбедноста во сообраќајот.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.