Втор ден Струмица меѓу градовите со најголем број починати од ковид-19 во земјава

883

Струмица и денеска е меѓу водечките градови со најголем број починати од ковид-19. Според дневната ковид статистика на Министерството за здравство за изминатите 24 часа во Струмица починале 5 лица на возраст од 45, 52, 64, 71 и 82 години. Ова е втор ден како Струмица брои по пет лица кои ја загубиле битката со коронавирусот. Според податоците од Институтот за јавно здравје од почетокот на пандемијата во овој регион од ковид-19 починале 251 лице

Инаку во последните 24 часа во земјава регистрирани се 22 починати и 609 нови случаи на ковид-19 од направени 6.542 тестирања, соопшти Министерството за здравство. Во Струмица евидентирани се 36 нови позитивни а за овој период има евидентирано 22 оздравени пациенти.

Инаку во Струмица во моментов има активни 552 случаи

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.