Вработени во Општина Богданци и комуналното заедно со ученици и граѓани го чистеа фрлениот отпад кон локалната депонијата

1792

Вработените во Општина Богданци предводени од градоначалникот Блаже Шапов заедно со членови од Советот, вработените од ЈП ,, Комунална Чистота”, средношколци од СОУ,, Богданци” но и граѓани, викендов се приклучија на националната еко акција за чистење на отпад од локации каде беше оставен од несовесни граѓани.

Се чистеше отпадот кој беше фрлен на несоодветни места околу депонијата и на патот кој води кон локалната депонија од страна на несовесни граѓани. Се собра разновиден отпад од пластика, полиетиленски ќеси, платна, демолирана покуќнина стаклена и пластична амбалажа

Како што информираа од општината целта на акцијата е да се подигне свеста на граѓаните за значењето на чистата животна средина и оддржување  на чиста околина.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.