Во Југоистокот 3 починати 64 новозаразени и 98 оздравени од ковид-19 за последните 24 часа

670

Две лица од Гевгелија  на возраст од 68 и 73 години и едно лице од Струмица на возраст од 59 години починале од компликации предизвикани од ковид-19 во Југоистокот во кој за последните 24 часа регистрани се 64 новозабоелни од вирусот. Ова се податоците од Министерството за здравство кој секојдневно лиферува дневна ковид статистика

Новите случаи на ковид-19 во Југоистокот се во : Струмица – 33, Гевгелија – 13, Радовиш – 10, Валандово и Богданци – по 4. Во овој дел од државата регистрирани се 98 оздравени пациенти и тоа Струмица – 48, Гевгелија – 30, Радовиш – 8,  Дојран – 6, Богданци  –  4,  Валандово – 2.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Струмица 3816, активни 533

Гевгелија 2131, активни 320

Радовиш 1049, активни 131

Валандово 637, активни 91

Богданци 473, активни 73

Дојран 132, активни 14

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.