Во Југоистокот нови 91 ковид позитивни, бројката на активни се зголеми на 738 – најмногу во Струмица

498

Во последните 24 часа во Струмица регистрирани 55 нови случаи позитивни на ковид-19 и 40 оздравени пациенти, соопшти министерството за здравство.  Нови позитивни има и во Радовиш – 15, Гевгелија –  13,  Валандово и Богданци – по 4. во овој дел од државата има и едно починато лице и тоа во Валандово

На ниво на држава направени се 7.084 тестирања а регистрирани се 1.210 нови случаи и 32 починати.

Регистрирани се 451 оздравен пациент. Во Југоиистокот во Струмица – 40,  Радовиш –  5, Гевгелија и Валандово – по 1.

Според епидемиолошки анализи во моментов во Југоистокот има 738 активни случаи. Дистрибуцијата по градови е следна:

Струмица 4814, Активни 554
Гевгелија 2253, Активни 55
Радовиш 1262, Активни 73
Валандово 720, Активни 33
Богданци 516, Активни 22
Дојран 134, Активни 1

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.