Во црквата Св. Кирил и Методиј во Струмица, ќе бидат изложени моштите на Св. Василиј Велики за поклонение на верниците

2116

Струмичката Православна Епархија ги известува граѓаните на Струмица дека во Понеделник 13 Јануари во црквата Св. Кирил и Методиј, за време на вечерната богослужба која ќе започне од 16 часот ќе бидат изнесени моштите на Св. Василиј Велики на поклонение. Исто така и наредниот ден на 14 Јануари граѓаните во текот на целиот ден ќе можат да се поклонат, се вели во известувањето.

Моштите на големиот светец Св. Василиј Велики во струмичката црква биле донесени  од Кападокија во периодот меѓу 1913 и 1914 година. Тие до пред три децении грижливо се чуваа во храмот Св. Кирил и Методиј и ретко кој знаеше за нив, но одтогаш па наваму секоја година во чест на празникот Св. Василиј се изложуваат на поклонение пред верниците.

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.