Во февруари просечната нето плата во земјава 29.839 денари, објави ДЗС

292

Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на просечната месечна исплатена нето-плата по вработен во февруари 2022 година, во споредба со февруари 2022 година изнесува 106,8.

Ваквото зголемување се должи, пред сѐ, на зголемувањето на просечната месечна исплатена нето-плата по вработен во секторите: други услужни дејности (13,2 %), објекти за сместување и сервисни дејности со храна (13,1 %) и стручни, научни и технички дејности (11,6 %).
Намалување на просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, во споредба со претходниот месец, е забележано во секторите: рударство и вадење камен (7,5 %), земјоделство, шумарство и рибарство (5,9 %) и снабдување со електрична енергија, гас, пареа и климатизација (5,3 %).

Просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, во февруари 2022 година, изнесува 29.839 денари.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.