Во струмичката болница стасаа нови апарати за одделот за радиодијагностика

983

Во струмичката болница деновиве пристигнаа три апарати кои се доста значајни за навремена дијагностика кај пациентите од регионот. Како што објави ЈЗУ Општа Болница Струмица на својот ФБ профил станува збор за нов ехо апарат за кабинетот за ехо на дојка, нов дигиталем мамограф но и нов дигитален РТГ апарат. Станува збор за апарати кои се добиени од министерството за здравство соопштија од болницата на својата ФБ страна.

Овие апарати се очекува да бидат ставени во функција при крајот на јануари или почетокот на февруари бидејки  после новогодишните празници се очекува да завршат градежните активности на одделот за радиодијагностика и нивна инсталација.

Деновиве ЈЗУ „Општа болница“ – Струмица доби апарат и за дијагностика од областа на урлогијата – донација од Фондацијата  „Заев – Едно општество за сите“.

,,Станува збор за исклучително важен дијагностички апарат кој ќе значи многу за струмичките уролози од оваа институција, а пред се за граѓаните кои се соочуваат со уролошки проблеми и заболувања, информираа од Фондацијата.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.